Wednesday, November 19, 2014

Katrena's Practical Math Practice – Grocery Shopping #1

Grocery shopping lends itself to a variety of math skills, especially when comparing prices. Years ago, math at the grocery store seemed much easier because the larger quantities and store brands were almost invariably the best buy. Not today! Many prices are driven by supply and demand, which means that the best deal may or may not be found in those larger packages or store branded products. Sales prices at one store might even be more expensive than the regular prices at another store.

These practical math problems feature fifteen examples in which the reader looks at two prices and determines which one is the better buy. One can determine the better buy in a variety of ways. For example, one might determine the unit price for each by dividing the price by number of units for each and then comparing to see which is less expensive. Another strategy might include the use of algebra by determining which price would be equal to the other. One could write a fraction with the unit number over the price on one side with that being equal to the unit number over X on the other side of the equation. Cross multiply to solve for X to determine equivocal prices and then compare whether the given price is less than or more than the first price.

I hope you find this math practice to be helpful in seeing how math can be used in everyday life. Thanks so much for visiting my Student Survive 2 Thrive blog!

Directions
  1. Click on the first image to enlarge.
  2. Click on the image or thumbnail at the bottom to advance to the next slide.
Additional Articles

Free Math Flash Cards by Katrena

Compare Milk Prices

How to Find Better Deals at the Store

Compare Peanut Butter Prices

How to Determine Better Bargain

Compare Bread Prices

Find Lower Prices

Compare Condiment Prices

Math Practice for Shopping

Compare Cereal Prices

Determine Best Price

Compare Egg Prices

How to Find Lower Price on Groceries

Compare Sugar Prices

Practical Math Helper

Compare Salt Prices

Find Better Deal at Store

Compare Vegetable Prices

Use Math to Save Money

Compare Rice Prices

How to Determine Unit Price

Compare Tomato Sauce Prices

Math in Real Life

Compare Pretzel Prices

Compare Prices to Find Best Buy

Compare Potato Prices

How to Figure Out Best Deal on Groceries

Compare Candy Prices

Do BOGO Deals Save Money?

Compare Juice Prices

Practice Math Skills - How to Make Math Useful

Student Survive 2 Thrive Math Practice

No comments:

Post a Comment

Thanks for reading my article and sending your comment! I personally review all comments before they go live and try to answer any questions, so check back soon if you are looking for a response.